בס״ד
אורי עמר - עורך דין ומגשר

מעבר דירה של הורה גרוש

האם מותר להורה גרוש האחראי על הילדים בחלק מזמני השהות, לעבור לגור עם הילדים במקום מגורים מרוחק? המטרות העיקריות שנשקלות:
  1. אינטרס הילדים ליהנות ממסגרת יציבה ועם זאת לשמור על קשר בין הילדים לבין ההורה האחר.
  2. מהי טובת הקטינים במצב בו מי מהוריהם מבקש לעבור למקום אחר, בין אם לעיר אחרת או למדינה אחרת, ללא קשר לצידוק המעבר.
  3. הנטל שיוטל על ההורים או מי מהם.
  4. קשרי חברה ומשפחה במקום הישן והחדש.
  ההתנגשות בין זכויות ההורים הנה ברורה; התנגשות זו כשלעצמה אינה מונעת מעבר; לא שיקולי "צדקת המעבר" הם שינחונו, שכן נקודת המוצא היא כי גם מעבר שאינו מוצדק מותר; שאלת השאלות היא טובת הקטינים. משמע – אין הרבה רלוונטיות לשאלה האם מוצדק שההורה יעבור. הורה כמו כל אדם יכול לעבור דירה לאן שרוצה. אבל זה לא מוחלט – השאלה הנשאלת היא טובת הקטינים, בלי קשר להצדקת ההורה שרוצה לעבור. המשמעות – הורה שרוצה לשהות עם ילדיו – צריך לקחת בחשבון שהאחריות לקשר בין הילדים להורה השני – מוטלת עליו! ישנן שתי גישות איך בוחנים את זכות המעבר של ההורה:
  1. יש לקבל את נושא המעבר, "כמעשה עשוי", ועל ביהמ"ש להכריע בשאלת משמורת הקטינים, על פי טובתם, בהתבסס על ההנחה לפיה המעבר למקום החדש כבר התבצע. שיקולי טובת הקטינים ידונו לאחר העתקת מקום המגורים של ההורה. משמע – טובת הקטינים נסוגה מפני חירות התנועה של ההורה.
  2. האם צרכי הילדים מצדיקים את העתקת מקום המגורים – משמע – לא בטוח שבית המשפט בכלל יתיר להורה לעבור! חלק מהשיקולים, היו קיומו של הסכם, שקבע הסדרי ראיה מוסכמים, העלולים להיפגע משמעותית.
שיקולים ששוקל בית המשפט בבואו להכריע בשאלה זו (אם היא מגיעה לפתחו של בית המשפט ולא נקבעת על ידי ההורים בהסכמה, כפי שעדיף כמובן): א.      איכות הקשר עובר למעבר, מצבם הנפשי של הקטינים, היטמעותם בחברה, השתלבותם במוסדות חינוך ועוד.           ב.       יכולת הקטינים להתנייד (משמעות גילם ובגרותם, ואופי התחבורה), יכולת ניוד ההורים, ועניינים טכניים כגון דא.           ג.       חשוב מכך – לא ניתן להתעלם מאופי הקשר בין ההורים, כהורים, וראייתם הם בדבר חשיבות הקשר, בין הקטינים להורה השני. ככל שביהמ"ש יהיה סמוך ובטוח כי לפניו הורים מיטיבים, המודעים לחשיבות הקשר, ובעלי תקשורת הורית טובה, יטה ביהמ"ש לאפשר המעבר, ולהחיל את המבחנים אשר הוחלו בביהמ"ש המחוזי בנצרת.  מאידך, ככל שביהמ"ש ישתכנע שמדובר בקונפליקט בעל עצימות גבוהה, בהורים שאינם מתקשרים, או בהורים שרואים מראש להגביל אפשרות המעבר, והסתמכו על כך, יחיל ביהמ"ש את המבחנים אשר נקבעו בביהמ"ש המחוזי בירושלים (ולא בטוח שבכלל יתיר להורה לעבור). בכל מקרה- טובת הקטינים כהבטחת זכותם ליהנות משני הוריהם ויכולת שימור הקשר, תקדם לשאלת התרת המעבר. שאלת המגורים היא שאלה חשובה מאוד המשפיעה רבות על איכות החיים של הילדים ועל מצבם הרגשי. אבל לא פחות מכך – הקשר בין ההורים משפיע על הילדים. לכן, כדאי לעשות כל מאמץ כדי להגיע להסכמה בין ההורים על מעבר מגורים של אחד ההורים – כשטובת הילדים כנגד עיני שני ההורים.

המדריך השלם!

מדריך מיוחד שילווה אתכם לאורך הליך הגירושין בהסכמה

השינוי מתחיל כאן!
ליווי מקצועי ורגיש לכל סוגי ההסכמים במשפחה
הסכמי ממון, גירושין, צוואות, יפוי כח מתמשך ועוד

מגיעה לכם שיחת יעוץ ראשוני ללא עלות

×
דילוג לתוכן