בס״ד
אורי עמר - עורך דין ומגשר

הסכם ממון על דירה

במידה ואתם נמצאים בקשר זוגי שהולך ומעמיק וגם יש ברשותכם דירה, בוודאי כבר שמעתם ואנשים ממליצים לכם לערוך הסכם ממון יכול למנוע הרבה מאד עוגמת נפש במידה ותיפרדו ובן הזוג יתבע חלק בדירתכם. אמנם לרבים מאיתנו הסכם ממון עם בן זוג נשמע כמו הבעת אי אמון באהבה ובידידות העמוקה שביניכם, אך יש מקרים שבהם הסכם ממון הוא כלי חיוני ביותר ובמקרים אלה דווקא עצם קיומו של ההסכם מונע מתיחות וחרדה ומאפשר לכם להיות רגועים ושלווים ולהתמקד בבניית הקשר הזוגי, ללא חשש. במאמר זה נתמקד בהסכם ממון ביחס לדירה.

 

של מי הדירה הזו?

כל זמן שהאהבה פורחת והקשר הזוגי נמשך, אנחנו לא נוהגים להטריד את עצמנו בשאלה למי למעשה שייכת הדירה בה אנו גרים. רבים סבורים שבגלל שהדירה נקנתה בעמל רב על ידיהם או שנקנתה עבורם על ידי הוריהם, היא תמיד תישאר בחזקתם. אך למרבה הצער הדברים אינם כה פשוטים. במידה וביום מן הימים תחליטו חלילה להיפרד או להתגרש או שתעברו לעולם שכולו טוב, ייתכן כי בן הזוג ידרוש חצי מן הדירה הרשומה בבעלותכם, כחלק מהסכם הגירושין, או על פי חוק הירושה, בדרישה שמחצית ממנה תעבור לבעלותו ורק החצי הנותר יעבור לילדיכם (המשותפים או לא). לכן, במיוחד במקרה של פערים כלכליים משמעותים, או בפרק ב' ובמקרים מתאימים אחרים, חשוב מאד לערוך הסכם ממון על דירה מוקדם ככל האפשר ולקבוע מראש למי תהיה שייכת הדירה במקרה של פרידה. במידה ואתם מעוניינים שהדירה תעבור בירושה במלואה לילדיכם, עליכם לציין זאת בהסכם הממון אך במקביל גם לערוך צוואה המורה על כך, כדי להתגבר על חוק הירושה הקובע כי מחצית מהרכוש עובר לבן הזוג שנותר בחיים. יצויין, שבהסכם הממון אפשר לקבוע גם מנגנונים מורכבים יותר מהפרדה מוחלטת (אם מעוניינים בכך), כאלה שמאפשרים גם שיתוף בדירה או בכל נכס אחר, אך זאת לאחר שתחלוף תקופה מספקת, בהדרגה ולאחר בחינה מספקת של רצינות הקשר.

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הינו הסכם הנחתם בין בני זוג המעוניינים להינשא ולחיות יחד. הסכם ממון על דירה הינו הסכם המתייחס לדירה שאחד הצדדים הביא איתו מתקופה הקודמת לזוגיות, או כזו הנרכשת עבור מגורי בני הזוג, או שאחד מהם עובר להתגורר בדירתו של האחר הנמצאת בבעלותו. בהסכם זה, מסכימים בני הזוג מראש מה יהיה גורל הדירה במידה ויחליטו להפרד או שאחד מהם חלילה ימות. חשוב מאד לדעת מראש מי זכאי להישאר בדירה בין אם היא נרכשת עבור הקשר החדש ובין אם היא כבר קיימת ושייכת לאחד מבני הזוג קודם לכן, מכמה סיבות. ראשית, אם אדם מכניס לתוך ביתו בן זוג, במקרה של פרידה הוא עלול למצוא עצמו נאלץ לוותר על מחצית ממנה כשהוא נותר ללא קורת גג מעל ראשו. שנית, במידה ולבעל הדירה יש ילדים מקשר קודם, הוא עשוי להעדיף להוריש להם את הדירה, מבלי שיאלצו לחלוק בה עם בן הזוג, למרות האהבה הגדולה השוררת ביניהם. ברגע שנחתם ההסכם, שני בני הזוג יכולים לישון בשקט בידיעה שעניין הדירה לא יעיב על מערכת היחסים ביניהם, ולמעשה ההסכם גם עשוי לחסוך הרבה מאוד עוינות של בני משפחה אחרים החוששים שבן הזוג החדש מנסה לנצל את יקיריהם או לקחת מהם משהו ששייך להם מקודם לזוגיות החדשה. ברגע שהקשר ניתק ושני בני הזוג נפרדים חלילה, ההסכם מאפשר חלוקה שקטה, מהירה וללא עוררין של הרכוש והדירה ומאפשר לשני בני הזוג להתחיל מחדש בשנית. 

חשוב לציין, כי ישנה חשיבות גדולה ביותר לכך שבני הזוג לא רק יערכו הסכם ממון, אלא גם יקפידו לחיות בהתאם להסכמות שבו. כך למשל, אם בני הזוג ערכו הסכם ממון אך הם בפועל חיים בשיתוף מלא ביחס לנכסים שהוגדרו כמופרדים (למשל דירה שהוגדרה כנפרדת – מכניסה שכר דירה לחשבון המשותף של בני הזוג והם מתקיימים ממנו לאורך שנים בשיתוף מלא) – עלולה להתקבל בעתיד טענה לפיה בן הזוג החליט, למרות ההסכם, לשתף את בן הזוג השני בדירתו או נכסים – ואזי ההסכם עלול להיות חסר משמעות בנקודה זו.

אצל מי עורכים הסכם ממון? 

הסכם ממון על דירה עורכים אצל עורך דין. עורך דין אורי עמר הינו עורך דין ומגשר מיומן ומנוסה בניסוח הסכם ממון על דירה ויעזור לכם להגיע להסכמות הוגנות אשר יישמרו את האמון בין שני הצדדים ואת עתידם גם לאחר פרידה או חלילה פטירה של בן הזוג. הסכם ממון מסייע לשני בני הזוג להרגיש בטוחים ושקטים ולהתמקד בבניית הקשר ללא חשש ונעשה על ידי הקשבה והאזנה לצרכי שני בני הזוג עד להגעה להסכמה מלאה על כל פרטי ההסכם, כולל השכרתה, השבחתה, מכירתה, שיפוצה ואחזקתה.

לסיכום

הסכם ממון על דירה הינו הסכם שבו שני בני הזוג מסכימים ומחליטים מראש מה יהיה גורלה של הדירה במקרה של פרידה או חלילה פטירה של אחד מבני הזוג. רבים מאמינים כי הסכם ממון מהווה הבעת אי אמון באהבה ובידידות העמוקה שנרקמת בין בני הזוג, אך למעשה ישנם מקרים רבים בהם דווקא קיומו של ההסכם מעניק שקט נפשי ובטחון לשני בני הזוג וכדאי מאוד להתייעץ על כך.

 

האמור אינו מהווה יעוץ משפטי ויש לפנות ליעוץ פרטני.

השינוי מתחיל כאן!
ליווי מקצועי ורגיש לכל סוגי ההסכמים במשפחה
הסכמי ממון, גירושין, צוואות, יפוי כח מתמשך ועוד

מגיעה לכם שיחת יעוץ ראשוני ללא עלות

×
דילוג לתוכן