בס״ד
אורי עמר - עורך דין ומגשר

גירושין בהסכמה

גירושין בהסכמה

גירושין בהסכמה לפעמים נשמע כמו איזה פרדוקס, כמו שתי מילים שבכוח חיברו אותן יחדיו. הרי גירושין הם סמל לקונפליקט. אך דווקא מתוך הקונפליקט מצופה מבני הזוג להבין כי פרידתם משפיעה לרעה על כל הסביבה. ואנו מדברים בעיקר על הילדים.  ולכן, למרות המחלוקות בין בני הזוג, לשניהם אינטרס בהליך מהיר והימנעות ממאבקים משפטיים ארוכים.

הסכם גירושין הוא ההסדר המשפטי לכל תנאי הגירושין. עליו להגדיר את כל הנקודות המרכזיות הקשורות לסוגיות שעומדות על הפרק בעת פרידה של בני זוג. ובאופן טבעי יתכנו מחלוקות בין בני הזוג. אך לבני הזוג המבקשים להתגרש יש הזדמנות להגיע להסכמות, ולא לגלגל את ההחלטה לבית המשפט; דבר הגוזל זמן, עלויות של ייצוג משפטי והרחבת הקרע המשפחתי.

נכון, בעת גירושין העניינים עלולים להיות מאוד אמוציונליים. ולפעמים הרגש מקשה על בני הזוג לשבת יחדיו ולהגיע להסכמות. אך בדיוק מסיבות אלו ישנו תהליך גישור ועורכי דין העוסקים בגישור גירושין.

בין המחלוקות הרבות שמתגלות בהליך, ישנו גם משקל כבד לסוגיות ממוניות. לכן נתייחס בכמה מילים לנושא של הסכם ממון וגירושין.

הסכם ממון וגירושין

גירושין בהסכמה

הבסיס להסכם גירושין שהושג בהסכמה הוא משא ומתן בין בני הזוג, וכפי שאמרנו ישנם עורכי דין המתעסקים בגישור, והם יכולים לסייע בניהול המשא והמתן.

לאחור שבני הזוג סיכמו את ההסכמות המרכזיות, יש צורך בעריכת הסכם המגדיר את הכל בשפה המשפטית. זהו למעשה הסכם הגירושין, אותו יש להגיש לאישור בית המשפט. בית המשפט מעניק להסכם תוקף משפטי, דבר המחייב את שני בני הזוג. הפרת ההסכם היא בבחינת הפרת הוראה של בית משפט.

את העניינים הללו אנו מניחים כי אתם מבינים. אך הנקודה המרכזית והמורכבת ביותר היא ההסכמות הדרושות לגבי כל אותן נקודות מרכזיות בהסכם. אנו מדברים על סוגיות של חלוקת רכוש ונכסים, משמורת על הילדים, הסדרי שהייה וכל ההחלטות על דרך גידולם של הילדים.

גם כאשר הזוג מגלה בגרות ואחריות, ויש לו מחויבות מלאה להשגת הסכם על בסיס הבנות הדדיות – עדיין בני הזוג לא תמיד יכולים לצפות בעיות עתידיות (למשל מעבר דירה של הורה גרוש) אך אל דאגה, ניסיונו של עורך הדין והמגשר יסייע לכם לגבש הסכם טוב המעניק מענה לכל הסוגיות העשויות להתעורר בעתיד.

הסכם גירושין

הסכם ממון וגירושין

הסוגיות הממוניות הן חלק מרכזי בכל הליך גירושין. אינני רוצה לדבר עכשיו על חוק יחסי ממון, ובטח שאינני יכול לסקור במהירות את כל המצבים השונים וכל הנושאים העלולים להגיע לכדי מחלוקת. אך באופן כללי ברור לכולם כי יהיו מחלוקות שונות על רכוש משותף, ואפילו על ההגדרה איזה רכוש משותף ואיזה לא.

לא אחת זוגות רבים מתקוטטים בפני בית המשפט על זכויותיהם הממוניות, ובעצם ”שורפים“ חלק נכבד ממונם על מאבקים משפטיים. וזוהי גם אחת הסיבות להתארכות הליך הגירושין.

הסכם ממון הוא נושא בפני עצמו, אך בהחלט כדאי להגיד עכשיו כמה מילים על הסכם ממון וגירושין.

הסכם ממון הוא הסכם בין בני זוג הנערך לפני הנישואין (אפשר גם אחרי הנישואין). ההסכם מסדיר את כל הסוגיות הממוניות בהסכמה – כלומר בני הזוג מסכימים מראש כיצד יחולק הרכוש במידה ויתגרשו בעתיד.

הסכם גירושין צריך לתת מענה גם לסוגיות הממוניות, אך כאשר בני הזוג דאגו לערוך הסכם ממון עוד בימים שהאהבה פרחה, קל יותר לבצע גירושין בהסכמה.

גירושין בהסכמה

הסכם גירושין

ניתן להצביע על 4 יתרונות משמעותיים בהליך גירושין בהסמכה:

  1. הליך קצר יותר – כאשר ההחלטה מתגלגלת לבתי המשפט, אתם נכנסים להליך בו לוחות הזמנים אינם בשליטתכם. לבתי המשפט עומס גדול, והדיון בעניין שלכם עשוי לחכות זמן רב. וכמובן לא יוכרע בדיון אחד. ואילו גירושין בהסכמה הוא הליך שבו לוח הזמנים בשליטתכם. יתכן כי תזדקקו לסדרת פגישות עם עורך דין מגשר, אך ניתן לעשות זאת במהירות.
  2. פחות פגיעה בילדים – התא המשפחתי הוא המקום הבטוח של הילדים, וכאשר זה מתערער הדבר פוגע בילדים. נכון, גם יחסים לא תקינים בין בני זוג אינם אידאליים לילדים, ולכן לפעמים מוטב לפרק את החבילה. אך יש לזכור כי גם בגירושין הילדים זקוקים לשני ההורים והליך משפטי ארוך ומכוער רק מגדיל את הפגיעה בילדים.
  3. עלויות – עריכת הסכם גירושין באמצעות עורך דין גירושין, ואישורו בבית המשפט, אולי תעלה לכם כמה אלפי שקלים. אך זהו הליך זול בהשוואה לעלויות של ייצוג משפטי. אם בני הזוג יבחרו להגיש תביעת גירושין לבית המשפט, כל אחד מהם צפוי לשלם סכומי כסף גבוהים לעורך דין מטעמו.
  4. גמישות – מכיוון שמדובר בחוזה משפטי בין בני הזוג, זה מעניק לזוג גמישות ואת האפשרות להכניס בו שינויים בהסכמה.

הגיע הרגע לפרק את החבילה? אין מנוס מלעשות זאת בצורה בוגרת ואחראית. אתם מוזמנים לפנות למשרדנו. עורך דין ומגשר אורי עמר עומד לשירותכם. למשרדינו ניסיון רב בנושאי הסכם ממון וגירושין, ויכולת מוכחת לגשר בסכסוכים, לרבות גישור בסכסוכים אזרחיים.

שיח מרכז גישור  בפייסבוק

 

המדריך השלם!

מדריך מיוחד שילווה אתכם לאורך הליך הגירושין בהסכמה

השינוי מתחיל כאן!
ליווי מקצועי ורגיש לכל סוגי ההסכמים במשפחה
הסכמי ממון, גירושין, צוואות, יפוי כח מתמשך ועוד

מגיעה לכם שיחת יעוץ ראשוני ללא עלות

×
דילוג לתוכן